2013. decemberében, amikor az FFAAA (FEDERATION FRANCAISE D’AÏKIDO AÏKIBUDO & AFFINITAIRES, a Christian Tissier által alapított aikidós szövetség) a 30. születésnapját ünnepelte, a Doshut hívták meg edzőtábort tartani.
Egy hónappal később a Doshu három francia mesternek is Sihan címet adományozott: Frank Noël, Bernard Palmier és Patrick Bénézi kapták meg ezt a címet Tissier sensei szövetségéből. Palmier és Bénézi ezzel egyidejűleg kapták meg a 7. danjukat is.
Az FFAAA rövid és szerény közleménye gratulál a kitűntetetteknek.
Mit jelent a sihan kifejezés?
Ez egy japán kifejezés, amelyet úgy lehetne magyarra fordítani, hogy "főinstruktor". Az aikidóban ezt általában a 7. dan elérésével adják és néhány előjoggal jár: például az adott szövetség nevében fekete övet adományozhatnak.
A sihanná válás szövetségenként, sőt, harcművészeti stílusonként változó. Általános szabály, hogy akkor válik valaki sihanná, amikor a többi sihan elkezdi így hívni.
A "han" szótag egyébként "példát", vagy "modellt" jelent, a "shi" pedig "tanítót", vagy "mestert".
Mit jelent ez Európa, vagy Franciaország szempontjából?
Ez fogósabb kérdés. Eddig is Franciaországban aikidóztak a legtöbben és a legnívósabb szinten Európában. Sokan azt mondják, a franciáknál már többen aikidóznak, mint Japánban. A Doshu ezzel a kitűntetéssel tulajdonképpen ezt a helyzetet ismerte el. Christian Tissier szövetsége pedig rendkívül megerősödött.