A kata előírt formagyakorlatok összessége, egy eszköz az edzéshez számos hagyományos japán harcművészetben. A kata bizonyított mozdulatok logikai mintája, ami a művészet tanulásának titkát hordozza. A kata gyakorlásán keresztül annak szakértőjévé válunk, és mikor mozdulataink spontánná és hatékonnyá válnak, az lesz a waza (természetes mozdulat, művészet/technika). De a kata nem egyenlő a wazával.
Tudjuk, hogy a matematikai képletek mindig a helyes választ adják, de mindenekelőtt 3 dolgot kell tudnunk:
1. Melyik képletet használjuk?
2. Mi a helyes képlet?
3. Hogyan alkalmazzuk a képletet különböző problémákra, amire az adott képlet való?
Az aikidóban a kata a képlet, az eszköz, amit arra használunk, hogy megtudjuk a választ, és a válasz lesz az (aikido) waza. A waza a kata nem erőltetett, helyes, logikai kifejezése vagy alkalmazása.
A kata mutatja meg a technikák mechanikáját, felfedi a pontot az atemi, a kuzushi, a tsukuri számára, ami szükséges az erőltetés nélküli technika alkalmazásához, ha a körülmények megkívánják.
Úgy hiszem az aikido különböző katákat használ az oktatási rendszerében, máskülönben egyáltalán nem lenne rendszerünk. Úgy értelmezem, hogy a tori és az uke gyakorlatában az alapmozdulatok kata-mintájúak. Előírt mozdulatok előírt eredménnyel. Az aikido elsajátításának kulcsa, hogy felfedezzük a kata-mozdulatban rejlő racionális értelmet és kapcsolatot, hogy alkalmazni tudjuk egy tényleges harci helyzetben. Az aikido edzésen belemerülsz a formagyakorlatba: lassan bontakoznak ki titkai, míg a waza fel nem fedi önmagát.
Észrevettem, hogy vannak olyan aikido dojók, amik még a katát sem veszik tekintetbe, úgy gondolják a kata egyenlő a wazával. A kata csak a jéghegy csúcsa. A titka rejtett. Ha úgy gyakorlod az aikidót, hogy azt gondolod a kata memorizálása tesz téged jártassá a harcban, akkor azt javaslom, nagyon gondolkozz el a rendszeren, amit használsz, hogy megérthesd az aikidót.
Ha visszatekintünk elődeinkre, és megnézzük, hogyan csinálták a technikákat, úgy tűnik ugyanúgy, pedig mégsem.
Egy aikido waza sem ugyanolyan. Módosítottak a katában, hogy kompenzálják a támadás sebességét, a támadó nagyságát, az egymáshoz képest való elhelyezkedést, a ritmusváltást, a támadás időzítését és a a környezetet. Ezeket az apró részleteket mind figyelembe kell venni, ahhoz, hogy a waza megfelelő legyen.
Ma azt látjuk, hogy az edzéseken az oktatók a katát mutatják be, különösen a kezdőknek. A bemutatókon pedig randorinál a wazát hajtják végre.
Értelmezésem szerint az aikidónak van mind látható, mind láthatatlan sajátossága.
Ezeken keresztül memorizáljuk a katát (Shu), aztán kérdéseket teszünk fel a katáról (Ha), majd megértjük a katát és bemutatjuk a wazát (Ri). (A "Shu-Ha-Ri" azt jelenti "Út a tudáshoz") Ezek szerint ha valaki úgy találja, nem működik a technikája, akkor ő még Shu. Az ok amiért nem működik az, hogy nem érti, hogyan működik. A fenti párhuzamot alkalmazva: az aikido a válasz. Ne az aikidót okold azért, mert nem érted a kérdést, vagy mert nem tudod a képletet, vagy mert nem tudod, hogyan alkalmazd a különböző problémákra. Egy másik párhuzam: az aikido olyan mint egy toll: ne okold a tollat azért, mert rossz a kézírásod.
Az alap formát (katát) nem lehet mindenre alkalmazni: az aikido a harcművészetről szól. Az aikidóka a katát eszközként használja, hogy megértse hogyan hajtsa végre a wazát, tehát a kata nem öncélú. A kata egy kezdet, amelyből az aikidóról való tudásunk származhat: eleven, de nem cél. Minden waza (természetes mozdulat) számára van egy kata (ésszerű mozdulat), de a kata nem mindig waza. A kettő közötti különbség az Aiki.
És te? Hogyan találtad meg a saját aikidód?