AikiMag

Az Aikido Magazin

Utolsó kommentek:

japapapapa 2018.09.03. 12:53:46

Ehhez képest a kung-fu és wu-shu nem okoznak ilyen problémát, mivel jóval ősibb, fejlettebb és kidolgozottabb harcművészetek... ;)
A japánok és koreaiak a kínai hegyi kolostorokból származó művészeteket másolták le anno, tökéletlenül...

Bejegyzés: A harcművészet sötét oldala, amiről senki sem beszél

Késharcos 2016.10.24. 13:49:18

Üdv!
Végre van olyan magyar aikido mester, aki kihangsúlyozza az ütések fontosságát!!! Köszönöm!
Anno mikor aikidóztam, mi edzéseken gyakoroltunk ugyan ütéseket ütőpajzson, de csak három ütést, a Tsuki-t, Shuto-t és a Shotei-t. Mikor mondtuk a senseinek, hogy van ám még sok más ütéstechnika az aikidóban, akkor ő erre csak annyit mondott, hogy ez a 3 a legfontosabb, a többi pedig fölösleges.

Ezzel jómagam nem értettem egyet, de ugye egyszerű aikidoka-ként nem tudtam (tudtunk) mit tenni...

Bejegyzés: Üss igaziból!

zetman 2016.04.15. 21:42:19

Szerintem jó választás lett Gal Gadot. Rajta kívül Katy Perry hasonlít jobban Wonder Womanre (az adottságai megvannak), de ugye ő nem lehet. :D
Egy képet is mellékelek eme link gyanánt.
s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/c2/bb/69/c2bb696d0b1f2a6e50575c500a678551.jpg

Amúgy Izraelben a nőknek is kötelezően le kell tölteni a katonai szolgálatot. Bár szerintem Gal már az USA-ban nőtt fel.

Bejegyzés: Wonder Woman - Csodanő a képernyőn

Ákos Zabó 2015.10.12. 16:13:42

T Aikimag! T. Csák Gergő!

A cikkben foglaltak érdekességről már tavaly is levelezgettünk az FB-n érdekes, hogy most megint előkerült. Véleményem nem változott, a szintugrások csak azt a negatívumot erősítik bennem, hogy a mesterek és mesterek között jelentős különbség van és sajna az európaiak hátrányára. Sőt értékelésem szerint sokszor a Magyarországra meghívott külföldiek között is van olyan, aki a "Hazai" alatt áll. Jó lenne, ha ezen a gyakorlaton változtatnánk és nem nacionalizmusból de a hazai képzett oktató aikidósok erősítése céljából nem kellene 4. sőt 3. danos külföldieknek itthon színteret adni, mikor magyarjaink jobbak nála... Főleg mikor nyilatkozik, hogy apjától, stb. kapta a magasabb fokozatot... Nem néztem még utána, de szerintem ez a gyakorlat még ma is megáll, a fokozatokat nem mindenkinek kell kivárnia. A Honbu szereti a saját embereit előnyben részesíteni, hiszen mondjuk ki, kell a pénz, és kell a külföldre küldhető "magas" dan-fokozatú oktató is. Érdekes jelenség az is, hogy 2010-2012 ig abszolút nem kaphattak magyarok 5. dant, utána hirtelen megnőtt a kiadható danok száma, pedig a kivárási idő nálunk igencsak volt 10-15-év a 4. dan után!
(Megjegyzésként írom: szerkesztőként engem zavarna, ha írásomban több elírást és helyesírási hibát vétenék, remélem nem a szakma hanyatlása tűnik ki soraidból.)
Személyeskedésen kívüli vitáknak állok elébe, neveket szándékosan nem írtam.

Bejegyzés: Hihetetlen szintlépés: harmadikról ötödik danra ugrott

Darky_ · http://powerteam.blog.hu/ 2015.06.29. 17:05:06

Alapvetően nem a fentieket kérdőjelezik meg sokan, hisz ebben a megközelítésben természetesen "működik", mert pontosan ezeket adja egy harcművészet. Technikailag vannak működésbéli hiányosságai, mivel a harc jellege megváltozot az elmúlt évtizedekben. Már nem nagyívű támadások vannak, viszonylag hosszú fegyverekkel és nyílt szándékkal. Ezenfelül más egy önvédelmet gyakorló "szamuráj" stressztűrő képessége is. Míg régen a harctéren edzőttek a gyakorlók, mára max az edzőtermi stressz marad. Ez vajon az utcán elég lesz?
powerteam.blog.hu/2013/01/24/22_kuzdomuveszetek_ii_hatekonysag
Régebben írtam erről bővebben, azóta már lefolyt néhány liter víz a Dunán, szóval kiegészíteném pár dologgal.
Ha egy harcművészetet abban a működésbeli képességében vizsgálunk, hogy egy konkrét harcban megálja-e a helyét, olyan szempontokat érdemes figyelembe venni, hogy:
reflexszerű mozdulatokra épít-e, figyelembe veszi-e a reakcióidőt, a ma jellemző támadások jellegét (parasztlkengők, viszonlag rövid ütések, ismétlődő gyors szúrások, bökések), a harc minden elemét figyelembe veszi-e, és kínál-e rá megoldást (állóharc, dulakodás, földharc, fegyver elleni védekezés), van-e stressz alatti gyakorlás, stb. Ha ezek megvannak, akkor beszélhetünk hatékony önvédelemről!

Bejegyzés: Mi az, hogy működik?

Horogszegi Zoltán 2015.06.24. 11:21:45

“Ne bámulj az ellenfeled szemébe: lehet, hogy megbabonáz. Ne rögzítsd tekintetedet a kardján: lehet, hogy megfélemlít. Egyáltalán ne koncentrálj ellenfeledre: lehet, hogy elnyeli energiádat. A technikák lényege, hogy teljes egészében vond be az ellenfeledet saját hatókörödbe. Ezután bárhol állhatsz, ahol akarsz – biztos és megtámadhatatlan helyzetben leszel.”

Ueshiba Morihei

Bejegyzés: 5 aikidós hiba, amit elkövetsz és érdemes elkerülni

Tamas Dora 2015.03.18. 17:15:53

Miklós, gratulálok a sikeres vizsgádhoz! :)

Bejegyzés: Kuribayashi

AikiDani 2015.02.24. 15:06:13

Nagyon érdekes és kényes téma, szerintem nagyon jó, hogy az AikiMag is foglalkozik vele.
Mind a rálátásom, mind a tudásom hiányos ahhoz, hogy egyik vagy másik oldalnak igazat adjak, de pusztán érdekességképpen megosztanám, hogyan látják ezt a helyzetet Hombu szemszögből.
Az Aikikai jogot formált arra, hogy dan diplomákat adjon. Saito sensei az Aikikai tagjaként Aikikai diplomákat adott, és az ebből befolyó pénz pedig az Aikikai bevételét képezte. Amikor Saito sensei elkezdett saját diplomákat adni, az ebből befolyt összeget megtartotta magának. Ez sosem tetszett az Aikikainak, de Saito sensei akkora tekintéllyel rendelkezett, hogy nem léptek semmit. Amikor Saito sensei meghalt, felvették a kapcsolatot a fiával, és innen már nagyjából minden a cikkben történtek szerint zajlott.
Tehát a fő különbség, hogy Hitohiro sensei verziója a stílusbeli különbségekkel okolja a szétválást, míg az Aikikai szerint a történet a pénzről szólt. Mindkét történetben közös, hogy az Iwama Ryu diplomák okozták a fő konfliktust.

Bejegyzés: Az Aikikai "halálos ölelése" és az Iwama Ryu

AikiDani 2015.02.13. 16:01:52

@Csák Gergely: Egyetértek :) Nehéz ukemit tanítani, ha az instruktor sosem esik :)

Bejegyzés: Zseniális koshi nage egy pocakos sihantól

Csák Gergely · http://zummaikido.hu 2015.02.13. 15:28:25

@AikiDani: én a saját edzésemen igyekszem a legtöbbet izzadni és a legtöbb emberrel személyesen is edzeni - hogy lehet úgy példát mutatni, ha te sosem esel? (Mondjuk, aki sérült, vagy öreg, az bízza másokra az esést, persze...)

Bejegyzés: Zseniális koshi nage egy pocakos sihantól

AikiDani 2015.02.09. 16:38:26

Jól hangzik, amit Kuribayashi senei mondott, és van is benne igazság, de azért az aikido világban nem az a jellemző, hogy az oktatók ukéznak - a Hombuban sem.
Amíg van fölötted álló instruktor, akinek az edzésére elmész, akkor igen, ukézol. Ha pedig már nem jársz más edzésére, akkor nem ukézol többet - kivéve, ha kaeshi wazát oktatsz. Én ezt látom mindenütt, ez alól egyedül a Kobayashi Dojo instruktorai képeznek kivételt, mert Kobayashi Yasuo sensei akárkit is hív ki, mindig ukézik neki - a kezdő kislánynak ugyanúgy, mint a 4 danos hakamásnak. Ezt a szokást az egész szervezet átvette.
És Kobayashi senseinek is van ám pocakja, szóval alapvetően ez nem mérvadó szerintem.

Bejegyzés: Zseniális koshi nage egy pocakos sihantól

Kőhalmi Szabó Zsolt 2015.01.22. 22:22:29

Csak annyit az egészről, a szerző akkor olyannak látta ezt a TV felvételt amilyenek le írta.ÉN évekkel ezelőtt,olyannak láttam egy 6 danos amilyen akkor gyakorlás közben volt.Meg is írtam és sokan le csaptak rám ,hogy így meg úgy.ÉN akkor olyannak láttam.Egyikünk sem jobb a Deákné vásznánál. AIKIDO -rol beszéünk.A jó és a rossz reklám......, is reklám.

Bejegyzés: Megsértődtek az Aikido Alapítványnál - a Tatai TV helyett

Csák Gergely · http://zummaikido.hu 2014.12.11. 10:32:24

@Tas Le: Nekem alapvetően a támadásokkal van a bajom ebben a rendszerben - lassú, nem-realisztikus támadásokra minek gyors és erőszakos választ adni? Mert látványos? Akkor most a látványra megyünk, vagy a hatékonyságra? Hol van abban a "real", amikor az uke úgy támad, mintha járókerettel járna?

Bejegyzés: Harcművészet vs. utcai harc

Tas Le · http://taslee.blog.hu/ 2014.12.05. 21:01:03

Igen már látom - elnézést érte. Pesze van íránytmutatás, de úgy gondolom, hogy ez a tanítványok és követők érdeme elsősorban, mint sem az Osenseé... Érdekes elosvasni Yamada senseijel készült ínterjút (aikido.hu/interju-yamada-sensei-jel/) és megnézni, hallgani Szabó Balázs előadásait, a harcművészettel az aikidoval kapcsolatban a youtubon. Egy összehasonlítás kapunk arról, hogy a karatéval illetve judoval - ezek alapítóival - szemben Morihei milyen ember is volt. Nekik határozott elképzelésük volt a karatéval és a judoval kalpcsolatban (testedzés, sport), és egy jól átlátható rendszert hagytak ránk. Ami az aikido mögül nézetem szerint hiányzik. Ma kétségkívül több adat, infomáció (könyvek videok, net) van az aikidoról, mint egykor. A legtöbb karizmatikus tanítvány (uchideshi), megteremtette a maga rendszerét - ha úgytetszik stílusát - a maga tudásának, elképzeléseinek megfelelően. Olyanokra gondolok itt, mint Nishiora, Saitora vagy Tissier senseire, persze vannak még mások is, akik kidolgozták - a jól követhető - saját technikai bázisukat és annak oktatását... Nézetem szerint nem szerencsés - pontosabban nem mindenkinél az - követni a japán mintát, ami osenseire is jellemző volt, hogy mutatot valamit, azt te kövesd le, gyere rá az értelmére - fejtsd meg a titkot... Az európai-, amerikai emberekre egy racionálisabb gondolkodás jellemző, szeretik tudni, hogy mit miért csinálnak. És itt nagyon sok múlik az edzőn (az ő tudásán) és a tanítvány tudásán, ismeretein és elvárásain is természetes... Valakinek elég ha látja a dolgokat, valakinek meg megyaázni kell hozzá. És ezért nehéz az aikido tanulása és tanítása, már a többi harcművészthez viszonyítva...

Bejegyzés: Alkalmazások az aikidóban: mi az ésszerű mozdulat?

ZalaváriNoémi 2014.11.29. 12:24:52

@Tas Le: Egyetértek veled. Viszont azért szerintem van az aikidóban határozott iránymutatás. Minden technikának meg van a menete, bár ki így csinálja ki úgy, személytől, mestertől függhet, de azért elég precízen meg van adva, hogyan kell végrehajtani őket. Kezdőként az ember egy képletet követ, amikor még azt sem tudja mit csinál, erre később jön rá, mint ahogy arra is hogy személy szerint miért csinálja, és akkor már nem követi precízen a képletet, hanem alakít rajta...
Egyébként ezt a cikket nem én írtam, bár félrevezető, és talán hangsúlyoznom kellett volna az elején, hogy ez egy fordítás, a végére tettem a forrást.

Bejegyzés: Alkalmazások az aikidóban: mi az ésszerű mozdulat?

Tas Le · http://taslee.blog.hu/ 2014.11.29. 00:59:45

Real Aikido fejlesztője Ljubomir Vračarević - elég kemény rendszer, inkább aikijutsunak nevezném... Önvédelemre kiváló, és elég ütös lett a video is... Hát pisztoly elleni védekezést sok rendszerben tanítanak, és azt még meg is értem, hogy hátulról neked nyomom a csővet, hogy tudasosítsam veled, hogy fegyver van nálam - de szemből... Ha profi vagy megálsz előtte pár méterrel és ráfogod - mennyi az út az újadtól a ravaszig és neki mennyi utat kell megtenni a pisztolyig...?

Bejegyzés: Harcművészet vs. utcai harc

Tas Le · http://taslee.blog.hu/ 2014.11.29. 00:40:43

mintha karatés gondolkodásod lenne - de az aikidoban valójában nincsenek olyan szigorúan vett katák, mint a pl a karatéban - mert akkor valójában minden tehcnikának egyetlen értelmezése lenne, holott számtalan van... Nehéz követni a gondolat meneted, mert japán kifejezések mögé bújsz és nem magyarázod meg, hogy mit értesz az egyes kifejezésekken... Sajnos az alapító nem hagyta ilyen egyértelműen ránk a tanítását... Az aikido nem JODO és nem karate... Az aikido nehézsége és az egyik előnye az, hogy egy nyitott rendszer - bele tehetsz és kivehetsz belőle dolgokat, de határozott és egyértelmű útmutatás nincs hozzá... Ez egy tanítási és tanulási folyamat, önismeret meg alkalmazkodás - meg sok más is... Lehet hogy valakinek harcművészet, számomra inkább a harc elkerülésének egyik módja, egy együttműködésre épülő gyakorlási módszer... Mindenki harcművészetről és harcról meg küzdelemről beszél, holott az aikidoban nincsenek versenyek, nincs küzdelem, nincs harc - ezért a harmoniára törekvés egyik útja... (IS..)

Bejegyzés: Alkalmazások az aikidóban: mi az ésszerű mozdulat?
süti beállítások módosítása